Warning: Undefined variable $tytul_p in /usr/home/wapno/domains/ciekawa-chemia.ct8.pl/public_html/index.php on line 6 Niezwykła i ciekawa chemia

Niezwykła i ciekawa chemia

Animacja Wydzielający się w reakcji tlenek azotu (NO2) jest toksyczny. Kwas siarkowy jest substancją żrącą. Zaleca się używać rękawic ochronnych i okularów.

Elektroliza chlorku sodu

Otrzymujemy samodzielnie siarczan miedzi.

Do doświadczenia potrzebne będą

  • Kwas siarkowy(VI)
  • Azotan amonu (lub jakiś inny azotan np. sodu, potasu, dostępne jako nawozy azotowe)
  • drobne kawałki metalicznej miedzi (np. drutu)
  • woda

Instrukcja

Do słoika nalewamy wody (ok. 100 ml) i rozpuszczamy w niej nasz azotan. Do roztworu wrzucamy kawałki miedzi i dolewamy kwasu siarkowego do momentu, aż reakcja zacznie zachodzić najszybciej. Ja do tego doświadczenia użyłem kwasu o stężeniu 95%, a w przypadku gdy nie mamy do dyspozycji takiego stężenia, można użyć elektrolitu, który jest dostępny na stacjach benzynowych czyli kwas siarkowy o stężeniu 35%, ale produkcja siarczanu miedzi wygląda zupełnie inaczej (Instrukcja). Jeśli cały metal przereagował, to należy dorzucać miedzi dopóki reakcja nie przystanie zachodzić. Należy uważać, by nie wdychać brunatnego gazu, który jest toksyczny. Ze względu na bezpieczeństwo, doświadczenie należy przeprowadzać na zewnątrz poza domem. Jeśli jesteś uczniem szkoły gimnazjalnej lub średniej, możesz poprosić nauczyciela o pomoc w wykonaniu doświadczenia na zajęciach koła chemicznego.

Zdjęcie
Roztwór po zakończeniu reakcji
Zdjęcie
Wykrystalizowany siarczan miedzi
Treść udostępniono na licencji CC-BY-SA-2.0.